Чи є в Україні діючі вулкани?

Чи є в Україні діючі вулкани?

Зазвичай на це запитання відповідають, що діючих вулканів в Україні нині немає. Але чи дійсно це так? Якщо говорити про вулкани, які вивергають магму, яка розтікається лавою по поверхні землі, то таких вулканів у нас зараз дійсно немає. Але в Україні немало діючих грязьових вулканів, які знаходяться переважно на Керченському півострові.
Грязьові вулкани є різними за формою геологічними утвореннями, які постійно або періодично вивергають з себе каміння, горючі гази, рідку грязюку. Через останню вони і отримали свою назву. Їх виникнення пов’язане з особливостями геологічної будови Керченського півострова і з наявністю в товщах гірських порід газових і нафтових родовищ. У надрах тут залягають пластичні глини, які під періодично зростаючим тиском природного газу в схожих на конус складках прориваються через тріщини на поверхню землі. З грязюкою і газами в повітря викидається і різного розміру каміння. Воно називається сопковою брекчією. Глина, що викидається на поверхню постійно накопичується у вигляді конусу, який нагадує конус справжнього вулкану.
Грязьові вулкани на цій рівнинній території розміщені поодинці і групами. В них виявляється спільний осередок газу і глини. З цього осередку по розломах вони виходять на земну поверхню. Якщо розлом невеликий, утворюється один вулкан, якщо більший – ціла їх група. В далекому минулому на Керченському півострові було більше грязьових вулканів і їх виверження були грандіознішими.
Грязьові вулкани поділяються на постійно діючі, діючі періодично і згаслі. В Україні до постійно діючих грязьових вулканів належать Булганаська і Тарханські їх групи. Хоча виверження грязі і каміння відбувається переважно спокійно, іноді на земну поверхню виривається стовп грязюки висотою 10-20 метрів. З періодичністю раз на декілька десятків років виверження грязьових вулканів України супроводжується вибухами, локальними землетрусами, самозайманням газу. Всі ці бурхливі події можуть тривати декілька діб.
На рівнинній поверхні Керченського півострова грязьові вулкани видні віддалік. В рельєфі вони проявляються у вигляді вулканічних конусів висотою до 60 метрів. Всього на Керченському півострові зафіксовано близько 50 грязьових вулканів. Приблизно половина з них згаслі. Грязьові вулкани Криму унікальне природне явище в Україні. Воно цікаве для вітчизняних й іноземних туристів. Крім того, сопкова грязь має лікувальне значення. Нарешті, з грязевулканічними структурами пов’язані деякі родовища залізної руди в цьому районі.
Грязьові вулкани доволі рідкісне явище, хоча і зустрічаються в інших районах світу. Однак, в Україні є один грязьовий вулкан, який є унікальним у світі і більше ніде на нашій планеті не зустрічається. Це Старунський грязьовий вулкан, який знаходиться в Богородчанському районі Івано-Франківської області. Унікальність його полягає в тому, що це єдиний на нашій планеті грязьовий вулкан антропогенного походження. Тобто, він ненавмисне створений людьми в процесі господарської діяльності. Понад 100 років тому люди почали тут видобувати нафту і озокерит. Нині ж по каналах, створених людьми, насичені киснем грунтові води проникають вглиб землі на цілий кілометр. Там вони окислюють нафту в шарах гірських порід. Внаслідок цього окислення виникає енергія, яка й служить енергетичною базою грязьового вулкана.
Потужний землетрус в горах Вранча (Південні Карпати), що зруйнував столицю Румунії Бухарест послужив спусковим механізмом для виникнення Старунського грязьового вулкану. На конусоподібному кратері, діаметром 50 метрів в той час виникло декілька кратерів. З того час цей вулкан перетворився на діючий. Старунський грязьовий вулкан не просто унікальне у світі поєднання антропогенних і природних чинників у виникненні вулканізму, але й справжня комора лікувальних ресурсів. До них належать гарячий озокерит, лікувальні грязі, високомінералізована вода з цілющими властивостями.