Чи падали на територію України астероїди?

Чи падали на територію України астероїди?

Проблема падіння на поверхню нашої планети великих метеоритів, астероїдів і комет не є надуманою. Зараз ні в кого немає сумнівів у тому. що в минулому Земля «розстрілювалася», і неодноразово, пострілами з Космосу. Напевно, однією з можливих причин доволі різких змін геологічних епох і були падіння на нашу планету астероїдів і викликані цими подіями різкі зміни клімату. «Астероїдна зима», викликана викидом в атмосферу величезних мас зважених частинок, які утворилися під час вивільнення гігантської енергії вибуху, призвели до швидкої загибелі всього живого або більшості живого і до того, що еволюція починала рухатися іншим шляхом. Можливо, падіння астероїда на землю і викликало масову і швидку загибель динозаврів чи «швидку заморозку» мамонтів.
Нещодавно астрономи всього світу і не лише вони стали свідками величезних вибухів на Юпітері, викликаних бомбардуванням його поверхні кометою. На початку 2013 року над російським Челябінськом вибухнув метеорит, який приніс збитків більш як на 1 млрд. рублів. Було травмовано понад тисячу чоловік. Вибухова хвиля руйнувала будівлі і вибивала шибки у вікнах.
На нашій планеті знаходять так звані кільцеві структури, які можуть бути створені внаслідок падіння астероїдів. У США один з великих метеоритних кратерів у пустелі став відомим туристичним об’єктом, куди щорічно приїжджають тисячі людей. І дійсно, цей молодий і добре збережений кратер викликає справжнє захоплення і навіть побожний страх у туристів. Він свідчить про те, що в будь-яку мить на нашу голову може обрушитися черговий небесний гість.
А чи є в нашій країні геологічні структури, які нагадують і нам, що в минулому на нашу країну падали величезні астероїди? На це запитання відповідь позитивна. У нас виявлені величезні кільцеві структури, які вчені називають астроблемами, тобто кратери, утворені під час падіння на земну поверхню метеоритів. Подібні кільцеві структури виявлені і на інших планетах Сонячної системи. Є вони також на природному супутнику Землі Місяці. Вчені виявляють до кільцевих структур все більший інтерес. І це пов’язано не лише з простою людською цікавістю. Тут знайдено багато цінних корисних копалин, яких немає на сусідніх ділянках земної кори.
Однією з найцікавіших у світі кільцевих структур є унікальна Бовтиська западина. Вона знаходиться в серці знаменитого і багато в чому таємничого Українського кристалічного щита. Це верхів’я річки Тясмин на межі між Черкаською і Кіровоградською областями. Діаметр цього цікавого утворення досягає 25 кілометрів. В потужних товщах кристалічних порід депресія досягає глибини 600 метрів. Важко уявити собі силу удару в Землю і наступний вибух, який би вибив в твердих гірських породах такий велетенський кратер. Удар був настільки сильний, що як від падіння камінця у воду від основного кратера розбіглися всюдибіч кільцеві хвилі. Ці дві кільцеві структури мають діаметр 40 і 130 кілометрів.
У вчених донині немає єдиної думки про причини утворення такої величезної кільцевої структури. Однак, напевно, можна згодитися з тими, які вважають Бовтиську западину метеоритним кратером або астроблемою.
Згадана кільцева структура може бути використана з рекреаційно-туристичною метою. Справа в тому, що вона навіть нині добре виражена в рельєфі. Там, де річка Тясмин перетинає кільцеві підняття утворилися дуже мальовничі каньйони. З усіх боків, до центру западини линуть потоки. А долина Тясмину в її центральній частині має одні з найпівденніших в Європі значні заболочені ділянки.