Дивовижні Веселі Боковеньки»

Дивовижні Веселі Боковеньки»

Мало хто в нас знає про те, що на Кіровоградщині, яка не славиться своїми туристичними об’єктами, знаходиться одне з дивовижних місць Європи, дендропарк «Веселі Боковеньки». Це, так би мовити, офіційна назва. Однак мешканці навколишніх сіл традиційно називають цей дендропарк Давидовським парком. Причина цього криється в тому, що засновником «Веселих Боковеньок» був онук декабриста Давидова, на якому цей рід і перервався.
Закладати парк почали в 1893 році. Цьому передували поїдки Давидова по кращих парках Європи. Був він і в Італії, Франції, Британії, Німеччині, Швейцарії. Відвідав і відомі дендропарки України, які на той час уже користувалися заслуженою славою. Після цього Давидов оголосив конкурс на кращий проект дендропарку. Переміг задум українського художника-пейзажиста І. Падалки.
Реалізувати дуже цікавий і оригінальний проект І. Падалки було доручено відомому на той час спеціалісту з ландшафтного дизайну О. Регелю. Йому вдалося в повній мірі реалізувати ландшафтний підхід до справи. Задум І. Падалки полягав в тому, щоб у парку не було прямих, рівних алей. Вони мали крутитися, витися вигадливими спіралями тощо. Такий підхід створював враження постійної ландшафтної новизни. Невпинно відкривалися все нові краєвиди, які ніколи не повторювалися двічі.
В цілому було створено п’ять ландшафтних пейзажів. Композиційними ядрами їх стали галявини, розміщені на підвищеннях. З них відкриваються казкові краєвиди. Навіть не віриться, що вони є справою рук людини. Повертаючись в різні боки вражений турист ніби переходить від північних пейзажів до південних. Коли ви вийдете на інше композиційне ядро краєвиди при обертанні теж будуть змінюватися, але вже не повторюватимуть попереднє ландшафтне ядро. І так на всіх п’яти точках. В принципі це є унікальне явище в дендропарках. Але й це ще не все.
«Веселі Боковеньки» є одним з європейських і азійських лідерів серед дендропарків за багатством видового складу рослинності. Тут відмічено понад 800 дерев і кущів, завезених на Кіровоградщину з усього світу. Немає жодного материка, який би не був представлений у цьому дендропарку. Особливо багато тут гостей з Африки, Північної і Південної Америки. Це і залізне та кавове дерево, гірський горіх і рідкісний бундук. Туристів вражає своїми розмірами, чудовими, схожими на тюльпани квітами, різьбленими на кшталт гітарам листям тюльпанове дерево і можливо найстародавніше на планеті гінкго, яке збереглося з давніх геологічних епох. Стараннями садівників тут прижився навіть тропічний болотяний кипарис з далекої Флориди.
Відвідувачі дендропарку не приховують свого захоплення. Але і в них, які вже ніби наситилися красою дендропарку викликає захоплені вигуки пейзаж з назвою «Золота рибка». Крім алей в парку практикуються також звивисті стежки, які раптово виводять туристів до того чи іншого дива природи парку. Є тут і озеро, яке оточене плакучими вербами, за якими, як сторожа, вишукалися хвойні дерева завезені звідусіль.
Є в дендропарку «Веселі Боковеньки» і лише йому притаманна «родзинка». Нею виявилася унікальна колекція найрізноманітніших дубів. Тут є червоний, пірамідальний, гірський, мушмулолистий дуб та багато інших видів цього дерева. У «Веселих Боковеньках» створено чотири нових різновиди цієї цінної рослини. Це дійсно феноменальне явище у світі. Роботи з облаштування парку було закінчено в 1903 році, але наукова робота тут не припинялася навіть під час воєн. Так тут проведено понад 10 тисяч схрещень різних форм дубів.