Мамонти і носороги України

Мамонти і носороги України

Є в Україні місцевості, де природа створила цілий комплекс рекреаційно-туристичних ресурсів в одному місці. До них належить уже згадане село Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області. Мало того, що тут знаходиться унікальний на нашій планеті діючий Старунський грязьовий вулкан, в селі існують і інші унікальні об’єкти і зроблено цікаві знахідки. Наприклад, тут знаходиться соляна криниця глибиною понад 20 метрів. Її вода справжня ропа, яка містить 70 відсотків солі. В минулому сюди за сіллю з’їжджався люд у усіх околиць. Нині вода вже не вміщається в криниці. Прибуває, загрожує, в гарному розумінні цього слова, перетворитися на солоне озеро, а то й, в свою чергу, на групу солоних озер з лікувальною водою. Природа ніби сама турбується про те, щоб в Україні виник ще один об’єкт рекреації і туризму.
Але не ця соляна криниця, і навіть не унікальний грязьовий вулкан колись сполошили всю Європу. Нині мало кому відомо, що саме в цьому селі в 1907 році німецькі вчені знайшли в товщі озокериту добре збережений забальзамований труп мамонта. Складалося враження, що мамонт тільки що помер. В шлунку тварини дослідники знайшли навіть залишки її їжі, яку споживав мамонт незадовго до своєї загибелі. Прихильники теорії катастрофізму були дуже потішені. Дійсно, лише якийсь раптовий катаклізм, різка хвилинна чи навіть секундна зміна клімату могла призвести до таких наслідків для велетенської туші м’яса. І це відбувалося навіть не протягом декількох днів. Інакше труп встиг би хоча б трошки розкластися. Волохатого мамонта повезли на дослідження до Німеччини. Але Старуня тоді ще не відкрила вченим всі свої таємниці. Дещо вона залишила про запас. Думаю, що нові знахідки чекають нас і в майбутньому.
Пройшло 22 роки і в 1929 році, коли ця територія України входила до складу Польщі тут із товщі озокериту витягли добре збереженого волохатого носорога. Його вік складав біля 25 тисяч років. Пізніше тут знаходили так же забальзамованих оленів і інших тварин. Справжній підземний музей доісторичних тварин, які водилися в Україні. Зараз ці тварини зберігаються в музеях Ягелонського університету в Кракові і у Львові.
Немає сумніву, що тут необхідно відновити масштабний видобуток озокериту, який має видатні лікувальні властивості. Саме в процесі його видобутку і можливі нові сенсаційні відкриття, нові палеонтологічні знахідки. На їх основі можна буде створити відповідний музей. Його будуть відвідувати люди, які лікуватимуться в місцевому санаторії, створення якого нині на часі. Потреба в ньому дуже велика. І не лише для України, але й для лікування хворих з інших країн світу. Ні для кого не секрет, що в усьому світі прогресують хвороби опорно-рухового апарату, для лікування яких в Старуні є всі необхідні умови.