Мертве море України<br /> Про існування Мертвого моря на межі Ізраїлю і Йорданії знає увесь світ. Це дійсно феноменальне явище нашої планети, але воно не єдине. В нашій державі є набагато складніший, а тому й цікавіший природний об’єкт такого ж штибу

Мертве море України
Про існування Мертвого моря на межі Ізраїлю і Йорданії знає увесь світ. Це дійсно феноменальне явище нашої планети, але воно не єдине. В нашій державі є набагато складніший, а тому й цікавіший природний об’єкт такого ж штибу. Щоправда, як і про інші природні феномени України, про нього у світі практично ніхто не знає. Вже традиційно мало знають про нього і українці. Мова йде про мілководну затоку Азовського моря Сиваш або Гниле Море.
Сиваш відокремлюється від Азовського моря Арабатською косою і з’єднується з ним Генічеською протокою. Довжина затоки близько 200 кілометрів, ширина коливається від 2 до 35 кілометрів. Найбільша глибина досягає 3,5 метрів. Площа мінлива протягом року і досягає 2400 кілометрів квадратних. За цим показником воно в 13 разів менше за Азовське море. Обсяг води в Сиваші в 110 разів менший, ніж в Азовському морі. В літній період вода в Гнилому морі дуже сильно прогрівається і може досягати 35 градусів Цельсія.
Рівень води в цьому дивовижному творінні природи дуже нестабільний. В залежності від сили і напрямку вітру кількість води то збільшується, то зменшується. Острови то з’являються, то їх затоплює вода. Якщо вітер дме зі сходу, він наганяє в Сиваш воду з Азовського моря. Західний вітер навпаки витісняє її назад. Підйом води відбувається від 0,25 метрів до 0,75 метрів. Через це вода на окремих ділянках відходить від берега на 10 метрів. Вітер впливає і на колір води. Під час штилю вона має приємний зеленувато-синюватий колір. Сильний вітер піднімає з дна мул і вода стає попелясто-сірою.
Щорічно до Сиваша з Азовського моря надходить близько 1,3 кубічних кілометрів солоної води. Тут вона випаровується і її солоність різко підвищується. Солоність води поступово підвищується в західному і південному напрямках. В південній частині затоки вона досягає 170 проміле. Це означає, що в одному літрі сиваської води в цьому районі розчинено 170 грамів солей. В південно-західній частині Гнилого Моря солоність води особливо велика. Тут вона досягає стану насичення. На мілководді можна помітити випадіння солей з розчину. Всім відома картина туристів на Мертвому морі, які лежать на воді і читають газети чи книжки. Однак, мало хто знає, що це ж можна робити і в водах Сивашу. На жаль, курортна інфраструктура цього району нерозвинена, що не дозволяє використовувати його так, як використовують ізраїльтяни Мертве Море.
Зрозуміло, що концентрація солей залежить і від пори року. Найвищі показники зафіксовані з липня по жовтень. Сиваш інтенсивно використовується для видобутку солей. На його берегах працюють Перекопський бромний, Кримський двоокису титану та Кримський содовий заводи. Не зважаючи на доволі інтенсивний видобуток солей солоність Сивашу поступово зростає. Запаси солей тут практично невичерпні. Але зростання солоності зумовлено зростанням солоності води в Азовському і Чорному морях. Якщо цей процес буде продовжуватися і надалі, а ймовірність цього дуже велика, то Сиваш перевершить за солоністю такі солоні феномени нашої планети як Мертве Море і затока Кара-Богаз-гол Каспійського моря в Туркменістані.