Найбільше прісноводне озеро України

Найбільше прісноводне озеро України

Найбільше за площею прісноводне озеро нашої країни знаходиться в Одеській області. Воно називається Ялпуг і є заплавним озером Дунаю. У своїй південній частині Ялпуг сполучений протокою з озером Кугурлуй, яке знаходиться ближче до русла другої за довжиною річки Європи. Для озера характерний режим водосховища. Його розміри наступні – довжина 39 кілометрів, ширина до 5 кілометрів, загальна площа 149 квадратних кілометрів. Глибина озера в середньому не перевищує 2 метрів.
Улоговина озера Ялпуг фактично є зниженою і розширеною долиною річки Ялпуг, яка впадає в озеро з півночі. Крім води з цієї річки Ялпуг отримує вологу за рахунок водообміну з озером Кугурлуй. Останнє в свою чергу отримує воду з Дунаю. Ці два сполучених між собою озера цілком можна розглядати як одну озерну систему. За таких умов Ялпуг-Кугурлуцька водна система додає до вже зазначеної площі ще десь понад 40 квадратних кілометрів озерної площі.
Західні і східні береги Ялпугу підвищені. Місцями вони розчленовані доволі мальовничими балками. Південні береги, звернені до Кугурлую піщані. Вода влітку дуже прогрівається і може перевищувати плюс 25 градусів Цельсія. Взимку озеро замерзає, хоча льодовий режим і нестійкий. Мінералізація прісної води озера не перевищує показник 1-1,5 грамів на літр.
Ялпуг має порослі очеретом і рогозою береги. Тут поширені водорості та інша водяна рослинність, притаманна таким водоймам. Дно вкрите темно-сірим мулом, який можна використовувати з рекреаційною метою. Мілководдя піщане і придатне для купання.
В минулому Ялпуг славився як одна з найбагатших на рибу водойм України. Тут водилося понад 40 видів риб і раки. Нерегульована, нераціональна, а іноді й відверто злочинна господарська діяльність призвели до забруднення озера і втрати ним своєї рекреаційної і рибної цінності. В 1988 році відбулося масове отруєння флори і фауни. Славу найбільшого прісноводного озера України необхідно відродити.

Частина третя
Географічні назви України