Печера Кришталева – одне з дивовижних витворів природи

Печера Кришталева – одне з дивовижних витворів природи

Однією з найгарніших печер світу є печера Кришталева. Сама її назва вказує на це. Крім того, Кришталева ніби самою природою створена для того, щоб її масово відвідували туристи і при цьому не відчували ніякого дискомфорту. Для її відвідування не потрібно спеціального спорядження чи навіть одягу. Вхід до лабіринту печери знаходиться на гіпсовому урвищі поблизу села Кривче Борщівського району Тернопільської області. Скеля, де розташований вхід до печери знаходиться над глибокою долиною річки Циганки. Місцевість сама по собі дуже гарна і романтична. З височини відкривається запаморочливий вид на навколишню місцевість і вежі стародавньої фортеці.
Нинішня довжина Кришталевої досягає 23 кілометрів. Середня ширина ходів доволі значна і досягає 2 метрів. Ще більшою є середня висота – 2,7 метра. Як і в інших печерах Поділля тут підтримується постійна температура понад плюс 10 градусів Цельсія.
Печера відкрита для туристів, сюди проведено освітлення. В його промінні виблискує, переливається гіпсовий кришталь. У відвідувачів виникає відчуття чогось нереального. Здається всі стіни покриті вигадливими візерунками чарівної паморозі. Місцями ця паморозь, ніби рукою якогось геніального художника розмальована дивовижним пальмовим гіллям, розбита дивною мозаїкою. Проходячи основним ходом туристи звертають увагу на бокові ходи, які постійно відходять у таємничу темряву.
Інколи ходи розгалужуються, ведуть в різні боки. А ось і сходинки до величної зали. В промінні прожекторів на її стінах і стелі дорогоцінним камінням виблискують кристали гіпсу. Вийшовши з зали до центрального ходу туристи потрапляють у снігову феєрію. Далі їх чекають ще більші несподіванки. Спочатку з’являється трохи моторошна голова Кам’яного буйвола, а потім під самим склепінням печери ніби ось-ось збирається злетіти Кам’яний орел.
Далі маршрут постійно переривається величними залами, де здається в будь-яку мить зазвучать дивні акорди органу. Навіть назви цих залів говорять самі за себе: Див, Камін, Печера Скель, Сталактитова, Завалів, Брил та ін. Особливо вражає Вапнякова зала. Водоспади з вапняку застигли нерухомо, витворивши дивовижні композиції. Вони будять уяву, кличуть у дитинство, в світ казок і фантазій.
Зала Камін дійсно відповідає своїй назві. Геніальний архітектор, ім’я якому Природа, дійсно створив десятиметровий камін. Величезна циліндрична труба цього «каміну» підпирає вапнякову плиту, створюючи враження, що це дійсно творіння рук людини.
Не вся печера доступна для туристів, але й у цій, найбільш вивченій і облаштованій її частині немало див і таємниць. Особливо вражаючою є зала Брил. Дивовижний хаос розкиданих на дні зали брил під промінням світильників раптом систематизується і перетворюється на казковий порядок.
Не менш вражаючим є південно-східний лабіринт печери з залами Втрачених Надій, Нехай, Обвальний та ін. Не встигнувши відійти від вражених вигуків туристів подорожній потрапляє до неймовірно гарного лабіринту Кам’яних квітів. Тут дійсно квітне казковий підземний сад для якого немає ні осені, ні зими.
Відвідування печери закінчується Кришталевим коридором. Оце вже дійсно незабутня феєрія. Природа створила з кристалів як відомі всім квіти, скажімо лілеї, троянди, дзвіночки, так і квіти фантастичні. Фантазія художника на ймення Природа тут розігралася безмежно. Нікого подібна краса не може залишити байдужим.

6. Печера Вертеба

На відміну від інших відомих печер України, які знамениті своїми природними дивами і дивовижною красою Вертеба зовсім інша. Вона знаходиться в Борщівському районі Тернопільської області біля села Більче-Золоте. Нині це геологічна і архітектурна пам’ятка. Ця одна з найбільших печер Європи простяглася під землею більш як на 9 кілометрів. З найдавніших часів її обжили люди і кажани. В печері трапляються не дуже виражені сталактити і сталагміти. Вологість повітря коливається від 90 до 100%.
Найголовнішим туристичним надбанням Вертеби є використання її як підземного тимчасового житла. Різні навали, які періодично проносилися родючими землями Поділля, примушували місцевих жителів ховатися під землю, де вони з дитинства знали кожен куточок. За тисячі років до нашої ери ця печера вже була заселена. І зробили це знамениті трипільці. Якщо по правому березі Дніпра люди самі копали підземні печери, то на Поділля їх витворила сама природа. Тут знайдено безліч артефактів трипільської доби. Розкопки тривали ще з ХІХ ст. В той час Вертебу називали Наддністрянською Помпеєю. Нині тут діє єдиний у світі музей підземної трипільської культури.
Декілька тисяч років використовували люди підземні лабіринти Вертеби. Уже в ХХ столітті, під час Другої світової війни тут містився штаб одного з загонів УПА. Працювала підпільна друкарня, яка виготовляла листівки. Ховалися тут і родини євреїв.
Нині Вертеба – визнаний туристичний об’єкт України. На жаль, про нього мало знають не лише у світі, але й у нашій країні. Тут необхідно прискорити археологічні розкопки в різних частинах печери. Археологи вважають, що Вертеба ще не розкрила всіх своїх таємниць і на них чекають нові відкриття світового значення.