Печера Озерна (Голубі Озера)

Печера Озерна (Голубі Озера)

Одна з найдовших у світі печер. Загальна довжина пройдених лабіринтів – 130 кілометрів. Печера все ще не досліджена до кінця, а отже можна чекати подальшого збільшення її довжини. Вхід до печери знаходиться біля села Стрілківці Борщівського району Тернопільської області. Назва печери не випадкова. Це єдина з великих печер нашої країни, більше третини площі якої займають озера. Вони дійсно виглядають блакитними в промінні ліхтарів. Температура в печері постійна і досягає плюс 12 градусів Цельсія. Вологість повітря коливається від 70 до 100%.
Озерна дуже перспективна для туристичного використання. Історія її відкриття, коли місцевий житель погнався за лисицею і вона сховалася у нору, а він почав розкопувати нору і потрапив до печери дуже показова для печер Поділля. Найбільшу у світі гіпсову печеру Оптимістичну взагалі відкрили хлопчаки і сказали про її місцезнаходження львівським спелеологам. Схоже на те, що цих печер у Придністров’ї ще буде відкрито не одну.
Озерна в певному сенсі нагадує як Оптимістичну, так і Вертебу. З першою її об’єднують масштаби прояву природних процесів, а з другою те, що після відкриття вона використовувалася для тимчасового проживання людей, яким вона слугувала за схованку.
Нині перепад висот двоярусних лабіринтів досягає 20 метрів. Озера проточні, мінералізовані. Озерна вважається найпросторішою печерою нашої країни. Її обсяг перевищує 700 тис. кубічних метрів, а площа 310 тис. метрів квадратних.

8. Печера Попелюшка
На відміну всіх попередніх печер, які розглянуті в цьому виданні, Попелюшка знаходиться не в Тернопільській області, а в Чернівецькій. Більш того, існуючий нині вхід до цієї печери розташований в Молдові. Нині шукають вхід до неї на території України. Однак в сусідній державі знаходиться лише природний вхід до неї, а вся вона розміщена в Україні.
Попелюшка відноситься до найдовших печер світу. Нині досліджено вже понад 90 кілометрів її ходів і кінця їм поки що не видно. Унікальність печери, як природного явища, полягає в декількох її особливостях. По-перше, печера до середини ХХ ст. була повністю затоплена водою, що само по собі унікальне явище для карстових порожнин такого масштабу. Донині північна і східні частини печери затоплені водою. По-друге, Попелюшка має сотні озер з сильно мінералізованою водою. По-третє, незвичною є ширина коридорів печери, яка досягає 40 метрів і їх висота (до 20 метрів). По-четверте, цілющим є повітря печери, яке здатне вилікувати навіть задавнені форми астми.
Печеру випадково виявили в 1959 році, під час підривних робіт в кар’єрі. Має декілька ярусів, напевно не менше трьох, а можливо і більше. Дослідження її утруднюється тим, що значна її частина донині затоплена. Причина такої дивної назви пов’язана з тим, що першовідкривачів, чернівецьких спелеологів, які вперше туди потрапили зовсім не вразив доволі ординарний вхід до неї. Звиклі до неймовірно гарних печер Поділля вони і назвали непрезентабельну печеру Попелюшкою. Потім воду з неї відкачали і спелеологам відкрилися величні зали цієї печери. Однак те, що вона була весь час в затопленому стані не дозволило тут утворитися різним гарним натічним формам із гіпсу.
Попелюшка славиться своїми велетенськими залами, які мають назви «Зал з колонами», «Зал Попелюшки», «Стометровий зал». Ще одна особливість Попелюшки – незвичайно складні розгалужені лабіринти ходів, в яких дуже легко заблукати. Екскурсії тут можна проводити лише з досвідченими спелеологами. Романтичними є назви чисельних озер – Озеро Динозаврів, Блакитне Озеро, Озеро Наутілус та ін.
В останній час відкрито і досліджено Античний зал, довжиною понад 100 метрів і висотою понад 20 метрів. Але попереду всіх з нині досліджених, знаходиться «Зал чернівецьких спелеологів», який досягає в довжину 170 метрів і в висоту – 65 метрів. Вражає уяву химерний «Зал динозаврів» висотою до 15 метрів.
Туристів і спелеологів приваблює те, що стіни залів вкриті шаром дуже ніжної на дотик глини. Ця глина має різне забарвлення – біле, чорне, червоне, синє, зелене.
Не позбавлена Попелюшка і донині нерозгаданих загадок. До них геологи відносять знайдений тут мінерал борнесит. Його донині знаходили лише на дня найглибших океанічних западин. Хоча може тут і нічому дивуватися. Гіпсові відклади, в яких утворилася печера Попелюшка, виникли на дні давнього моря.