Печери Криму

Печери Криму

Ви вже знаєте, що в Україні знаходиться велика кількість найрізноманітніших карстових порожнин-печер, які належать до найбільших і найгарніших у світі. Їх дуже люблять туристи, хоча вони донині не підготовлені належним чином для рекреаційно-туристичного використання. Є такі печери не лише на Поділлі, але й у Криму. Головне для системного використання печер України і перетворення їх на світовий спелеологічний музей є їхня різноманітність.
Наприклад, унікальними для спелеотуризму є печери Криму. На яйлах і гірських масивах багато чудових вертикальних і комбінованих печер. Серед них виокремлюються печери Карабі-Яйли, найбільшою серед яких є комбінована печера «Солдатська» (глибиною 508 метрів і довжиною 2100 метри). На цьому ж масиві знаходиться відома «Нахімівська» печера (глибиною 338 метрів і довжиною 440 метрів). Є тут і чисто вертикальні печери , зокрема «Дружба» (глибиною 270 метрів), «Молодіжна» (глибиною 260 метрів).
Унікальною пам’яткою природи є багатоярусна печера Кизил-Коба. Її довжина сягає 14 кілометрів. Вона знаходиться на Довгоруківській яйлі. Автор цих рядків, ще будучи студентом Київського державного університету імені Тараса Шевченка разом з друзями пройшов одним із маршрутів цієї печери і отримав на все життя незабутні враження. Краса неймовірна, її не могли затьмарити ні вузькі переходи, не завжди зручні для мого зросту і комплекції, ні підземні озера, ні мокрі ноги і брудний одяг. Всі негаразди того походу забулися, а в пам’яті залишилися лише величні зали зі сталактитами і сталагмітами і відчуття свята.
Ай-Петрівська яйла відома своїми вертикальними печерами «Каскадною» і Удовиченка. Перша з них має глибину 1500 метрів і довжину 630 метрів, друга – відповідно 196 і 250 метрів.
На навчальний полігон спелеотуризму загальноєвропейського і світового значення повинні перетворитися неперевершені печери Чатир-Дагу, наприклад, вапнякова «Бездонний колодязь» (глибиною 195 метрів і довжиною 410 метрів), а також знаменита печера «Хід конем» (глибина 213 метрів), яка зі своїми широкими і глибокими колодязями , сполученими горизонтальними вузькими переходами, ніби самою природою створена для оволодіння різною технікою спелеотуризму. Задля замилування незвичайною красою підземних «храмів» на цьому масиві підійдуть прості для новачків печери «Мармурова» й Еміле-Баїр.
Можна з великою долею ймовірності передбачити відкриття в Криму нових вражаючих підземних печер. Тут донині залишається немало дуже перспективних для пошуку місцевостей.