Шацький природний національний парк<br /> В 1983 році в північно-західному куті Волинської області, який утворюється течіями Західного Бугу і Прип’яті було утворено Шацький природний національний парк. Площа цього парку складає 32,5 тис. гектарів. Ос

Шацький природний національний парк
В 1983 році в північно-західному куті Волинської області, який утворюється течіями Західного Бугу і Прип’яті було утворено Шацький природний національний парк. Площа цього парку складає 32,5 тис. гектарів. Основною метою створення цієї заповідної території було збереження унікальної природи в районі знаменитих Шацьких озер, проведення наукових досліджень, раціональне використання ресурсів для відпочинку і поширення природоохоронних знань серед населення. Взагалі, Шацькі озера унікальний природний комплекс не лише України, але й усієї Європи. Серед переважно рівнинного рельєфу з окремими горбами і пасмами розміщуються 22 озера в основному льодовикового і карстового походження. Чотири з них є найбільшими за площею (Світязь, Люцимир, Пулемецьке, Кримне). Всі ці озера оточені різного породного складу лісами – сосновими з заростями вересу і чорниці, лишайниковими сосняками, дубово-сосновими і вільховими. Поблизу Острів’янського озера зберігся природний ялиновий ліс. Значні площі займають болота. В цілому в національному парку охороняються понад 20 видів занесених до Червоної книги України рослин. В озерах водиться 31 вид риб. Найцінніший з них – вугор європейський.
Всього на Волині налічується найбільша кількість озер в країні – 170. Озера Шацького парку дуже різні. За всіма показниками. Наприклад, Любязь є озероподібним розширенням русла річки. Турське займає пониження в рельєфі. Є озера ізольовані одне від одного, є такі, що з’єднані протоками між собою і з руслами річок. Відмічено й те, що вода Шацьких озер має різний колір – у Світязі вона кришталево чиста і надзвичайно прозора, Любязь відрізняються коричнюватим кольором води, в Пісочному – вона білувата, в Острів’янському – блакитнувата.
Походження озер Волині все ще не до кінця зрозуміле. Вчені продовжують сперечатися з цього приводу. Одні вважають, що чаші озер вирили річки, інші віддають перевагу материковому зледенінню. Треті схиляються до думки, і таких більшість, що западини озер утворилися внаслідок карстових процесів. Вода поступово розчиняла і вимивала розчинні гірські породи, які тут зустрічаються – вапняки, мергелі, крейду. Врешті-решт, існує й четверта теорія, яка пояснює утворення Шацьких озер тектонічними рухами в цій місцевості. Під кожним озером нині виявили опущений тектонічний блок, який і дав початок його утворенню.
Яка ж величина найбільших озер національного парку? Найглибше озеро країни Світязь (58 метрів) займає площу 27,5 квадратних кілометрів, Пулемецьке (16,3 квадратних кілометри), Луки (6,8 квадратних кілометри), Люцимир (4,3 квадратних кілометри). Шацькі озера багаті на рибу. Тут водяться вугор, окунь, плітка, лящ, короп, в’юн, сом, лин, щука. Є і декілька акліматизованих цінних видів риб. У озерах Кримному. Світязь і Пулемецькому розводять канадського сома, у Пісочному – форелеокуня, у Люцимирі і Великому Чорному – судака і амурського сазана, в Пулемецькому – чудського сига.