Сила земного тяжіння
Сила земного тяжіння
Відомий учений, більшовик ІПтернберг завідував кафедрою описової астрономії у Московському університеті. Якось на наукових зборах він здивував усіх своєю пропозицією "вивчити аномалії сили тяжіння в Москві за допомогою рельєфної зйомки нівелір-теодолітами". Вчені ніяк не могли зрозуміти, в чому ж полягає наукове значення запропонованої роботи. Але авторитет Штернберга був такий великий, що виступити проти ніхто не наважився. Ніхто не звернув уваги, що на ці збори вчений запросив представника міського градоначальства. Той, нічого не тямлячи в наукових справах, пихато заявив, що сам буде просити його високопревосходительство дати потрібні гроші "для найкращого завершення дорогоцінної роботи".
Царський генерал-губернатор дав наказ підтримувати заходи астронома. Та Штернберга аж ніяк не цікавила "сила земного тяжіння". Протягом двох років його бригада наносила на карту тільки те, що могло мати значення на випадок, коли на вулицях Москви відбуватимуться барикадні бої. Особливо уважно вивчались поліцейські участки, військові об'єкти, залізничні коли, телеграфні лінії.
Коли почалися жовтневі бої у Москві, карта Штернберга допомогла швидко подолати ворожий опір. Сам він керував ревкомом у Замоскворіччі.