Скільки років Києву<br /> Скільки років Києву? «Дитяче» запитання для школяра? Тест на знання історії України? Чи може перевірка знань з минулого нашої держави для «академіків від історії»? Все разом. Зі шкільної чи студентської лави ми знаємо, що Киє

Скільки років Києву
Скільки років Києву? «Дитяче» запитання для школяра? Тест на знання історії України? Чи може перевірка знань з минулого нашої держави для «академіків від історії»? Все разом. Зі шкільної чи студентської лави ми знаємо, що Києву 1500 років. Ця дата була затверджена ще в Радянському Союзі за часів правління в ньому Брежнєва (того, про якого розповідали анекдоти) і Щербицького в Україні. Зрозуміло, що 1500 річчя Києва було «науково» обґрунтовано відповідними науковими установами «від історії» і відповідними «корифеями», які керують історичною наукою і донині. Хіба можуть вони привселюдно заявити нині, що всі їхні «наукові» розробки нічого не варті і визначалися лише тодішньою політичною номенклатурою і кон’юнктурою, а також бажанням керівників держави, які ніякого відношення до історії як науки не мали? Очевидно, що ні.
Так скільки ж років Києву, історичній столиці України? Чи можуть історики і археологи визначити якусь умовну дату виникнення нашої столиці? Чи є науково обґрунтований період, про який ми можемо сказати, що вже в той далекий час існувала давньоукраїнська держава зі столицею в Києві. Виявляється, - можемо!
В мене на південь від Києва знаходиться дача. Тисячі цих дачних ділянок оперізують нашу столицю зусібіч. Так ось, недалеко від моєї дачі простяглися знамениті Змійові вали. Могутня фортифікаційна споруда давніх часів. Її протяжність лише в Київській області складає понад 800 км. Навіть нині висота цієї «Китайської стіни» досягає 10 метрів. Під час же спорудження висота валів досягала 16 метрів, тобто висоти 7-поверхового будинку! Крім того, зверху ще на декілька метрів простяглися до неба могутні дубові колоди, забиті чи закопані сторчма. За залишками цих дубових колод, радіовуглецевим аналізом, вчені і визначили, що цим валам як мінімум 2700-2800 років. Що ж тоді виходить з цією офіціозною датою виникнення Києва? А ось що. Виходить, що 2800 років тому якісь невідомі пришельці з космосу звели до неба величезні циклопічні споруди, за обсягом робіт співзмірні зі спорудженням Великої китайської стіни чи єгипетських пірамід для захисту з півдня якогось хутора чи села. Хто в такі фантастичні речі може повірити? У нас науковці-історики чи фантасти?
Для будь-якої людини, яка знайома з формальною логікою ці факти говорять лише одне. Вже як мінімум 2800 років тому на місці сучасного Києва існувала столиця могутньої держави, на захист якої с півдня від кочових племен і були споруджені грандіозні Змійові вали. І не в один ряд. Це була розгалужена система фортифікаційного захисту Києва. Причина її створення точно така, як і будівництва Великої китайської стіни – захист держави від наскоків войовничих степових кочівників. Різниця лише в тому, що китайці захищали свою імперію з півночі, а ми з півдня. Ось і все.
Це ж дійсно, треба було мати могутню, добре організовану державу, щоб зганяти на важкі земельні роботи десятки тисяч людей, одягати, годувати їх, будувати для них житло. Хіба не так? Потрібні були будівничі, проектанти, армія, міліція, інтенданти і таке інше. Хтось проектував, а хтось втілював цей проект у життя, хтось підвозив провіант, а хтось охороняв цей вал цілодобово. Все це могла робити лише чітко організована і структурована держава, яка ставила на меті вберегти від руйнування свою священну столицю. Навіщо інакше такі титанічні зусилля взагалі були потрібні? Якщо Київ в той час існував, але не було держави, то хіба можна уявити собі, щоб сотні тисяч людей самі по собі зібралися в одному місці і почали копати лопатами землю і створювати з неї величезний вал. Це просто в принципі не можливо.
Нині Змійові вали ми можемо бачити на космічних знімках Києва і околиць. Хтось, дуже далекий від історії, і не лише від неї, роздав землі навколо цих валів дачникам. Та так, що де-не-де до цих валів і підійти не можна. Ось так ми відносимося до власної славної історії. Вперше ці вали відмічені «для широкого загалу» в Комплексному атласі України, виданому ДНВП «Картографія» у 2005 році. На стор. 24 цього атласу міститься карта геоморфологічної будови нашої держави. Саме на ній вперше на фізико-географічній карті і позначені Змійові вали, які тягнуться навіть не в один, а в декілька рядів від річки Тетерів до Дніпра, а також від річок Здвиж, Ірпінь також до Дніпра. Південніше такий же вал простягнувся вздовж Росі. Є такі вали й на лівому березі Дніпра, а також виявлені вони і на північ від Києва – від Дніпра до Тетерева.
Зрозуміло, що просто так побудувати ці величезні перешкоди для пересування і піти додому не мало ніякого сенсу. Очевидно, що як і в Давньому Китаї, який тоді так не називався і за свою історію, і як Україна не раз змінював свою назву, через якийсь відрізок на валу містилися бастіони, а біля них приміщення, де постійно жила озброєна охорона. Ця охорона постійно мінялася. Тисячі людей несли постійну сторожову службу по охороні південних рубежів столиці своєї держави. Це була одна із перших прикордонних служб України. Тут мають бути музеї, туристи з усього світу повинні щодня відвідувати ці місця. Як відвідують Велику китайську стіну туристи з найвіддаленіших куточків нашої планети. Декілька кілометрів цієї циклопічної споруди держава мала б уже давно відновити в первісному вигляді, показавши всьому світові, що ми належимо до найдавніших і найславетніших націй нашої планети. Щоб вони на власні очі побачили, що наші предки збудували і для чого.
Уже давно необхідно було б надрукувати тисячі рекламних буклетів. Багато чого вже упущено. Таким умовним рубежем рекреаційно-туристичного використання Змійових валів і відновлення їх світової слави могло б послужити проведення чемпіонату Європи з футболу Євро-2012. Але нічого не було зроблено. Навіть знання про існування цього величезного туристичного ресурсу світового масштабу і розуміння необхідності його використання у нас немає. Про це дуже яскраво говорять відповідні опитування автором різних верств населення Києва. Практично 100% людей вперше чують про наявність під самим боком столиці якихось Змійових валів. Не відомо їм і про їхнє призначення і час створення. В цьому сенсі наша освіта абсолютно не є адекватною часові. Діти в школі, знову ж таки за опитування автора, краще знають про революцію у Франції чи про події в Росії часів Івана Грозного, ніж про те, що відбувалося в них під носом в далекому і в недалекому минулому. Але ж істинно сказано: хто не знає свого минулого, той не буде мати майбутнього.