Соколині гори

Соколині гори

Навряд чи знайдеться в Україні і за її межами багато людей, які хоча б чули про це диво природи. Фактично, крім місцевих жителів, про Соколині гори не чув ніхто. А вони гідні того, щоб про них не лише знали, але й приїжджали сюди численні групи туристів, українських і зарубіжних. Справа в тому, що ці не позначені на жодній карті гори володіють якоюсь дивною притягальною силою. Саме вона примушує людей, які хоча б раз тут побували, вертатися сюди знову і знову. Якась містика, скажете ви. Ніякої містики тут немає. Просто невимовна краса цієї місцевості зафіксовуються в пам’яті туристів і час від часу відновлюючись у свідомості як наркотик викликає певну залежність у людини.
Соколині гори, які деякі журналісти в наш час охрестили Надслучанською Швейцарією, знаходяться в районі селища міського типу Соснове та села Губкова на правому березі річки Случ. Це Рівненська область. В цьому місці річка Случ тече між стрімкими берегами, які то тут, то там прориваються кам’яними скелями. Це виходи на денну поверхню Українського кристалічного масиву. Береги річки густо порослі мальовничим лісом. Доповнює привабливий для очей пейзаж руїни давнього замку, який колись височів на скелях, а нині його залишки створюють романтичну ідилію в цьому куточку дикої природи.
На думку нечисленних туристів найгарнішою тут є скеля Князь-гора. Вона має висоту 70 метрів і прямовисно обривається до русла річки. Біля підніжжя скелі знаходиться Губківський кар’єр. Тут видобувають цінні сірі гнейси. Вони містять графіт й кристалічні сланці. Ці гірські породи належать до найдавніших на нашій планеті і утворилися в період її молодості.
Красу і незвичність місцевості надає і дуже складна геологічна будова цієї місцевості. Вона цікава не лише для туристів, але й для спеціалістів-геологів. Справа в тому, що тут на поверхню землі виходять різноманітні дайки. Останні являють собою пластоподібні магматичні тіла з крутим падінням, які обмежені з боків паралельними площинами. Таких місць у світі не багато. Характерною особливістю місцевої знаменитої дайки є її величина. Вона досягає 100 метрів і має дуже характерну кулеподібну окремість. Вона складається з гірських порід вік яких перевищує два мільярди років. Тут же можна побачити невелику (1-2 метри) дайку базальтів, яка перетинає давнішу жилу пегматиту. В цій місцевості не лише можна і потрібно проводити екскурсії, але й возити геологів для ознайомлення з цікавими природними феноменами.
Строга і романтична краса Князь-гори з давніх-давен приваблювала сюди людей. Саме на цій горі знаходяться романтичні руїни середньовічного замку. Однак, люди тут поселилися набагато раніше. Цьому підтвердженням є залишки городища древлян на цій же Князь-горі.
Соколині гори цікаві не лише для геологів. Біологам тут теж є робота. На Соколиних горах спостерігається рідкісне поєднання флори Полісся зі степовими рослинами. Зокрема, дуже пахучий під час цвітіння рододендрон жовтий знаходиться поруч зі степовою флорою, перловиком трансільванським, косатиком угорським та ін.
Не обійшлося таке гарне й романтичне місце і без легенд. Тут розповідають, що в середньовічному замку жив дуже багатий і сановитий князь. Остерігаючись нападу ворогів, які врешті-решт і зруйнували замок, він сховав у спеціально облаштованих у скелях підземеллях свої незліченні скарби. Можливо ця легенда і має під собою якісь історичні підстави. В крайньому разі тут завжди вистачало людей, які намагалися ці скарби віднайти. Однак нині, цими скарбами є цінне облицювальне каміння, яке тут видобувають.