Соляні куполи України

Соляні куполи України

В багатьох рівнинних областях нашої країни доволі несподівано здіймаються горби. Висотою до 50 метрів і вище над оточуючою місцевістю. Найбільше їх виявлено на Лівобережжі – в Чернігівській, Полтавській, Сумській, Харківській, Донецькій областях. Трапляються вони і в Івано-Франківській та Закарпатській областях. Це соляні куполи або структури. Вони являють собою ніби величезний шматок кам’яної солі, який в діаметрі може перевищувати 1 кілометр. Ця гігантська брила солі під впливом тектонічних рухів була ніби видавлена з земних надр. Велетенська сила підняла поверхневі шари гірських порід і утворився добре виражений в рельєфі горб.
В Україні в районі Дніпрово-Донецької западини на лівобережжі в умовах рівнинного рельєфу такі соляні куполи проявляються особливо яскраво. Найвідомішими з них є Роменський соляний купол в Сумській області. Це потужний масив кам’яної солі, який прориває своїм тілом весь комплекс відкладів гірських порід, але все ж не виходить на земну поверхню. Розміщений біля самого річища Сули він з висотою 40 метрів помітно відхиляє течію цієї річки вбік. Такого ж типу відомий Висачківський горб та гора Пивиха біля Дніпра в Полтавській області.
В Закарпатській області теж знаходяться соляні структури. Вони зверху перекриті алювієм, тобто річковими відкладами. В наш час найвідомішою з цих соляних структур є Солотвинський соляний шток. Кам’яна сіль тут виходить на поверхню і в ній утворилися різні форми карсту – лійки, заглиблення. В Передкарпатті соляні форми рельєфу виражені слабо. Це пов’язано з малою потужністю соленосних горизонтів.
Соляні куполи України не тільки цікаві природні утвори, придатні для рекреаційно-туристичного використання. Тут видобувають кам’яну і калійну сіль. Виявлені в цих місцях і запаси вуглеводнів. Однак в Україні знайшли оригінальне господарське застосування соляним куполам. У величезному суцільному шматку кам’яної солі закладають свердловину і методом вилуговування створюють гігантські порожнини. Їх використовують для зберігання нафти і як резервуари для закачування природного газу, який не можна зберігати в трубах. Дуже перспективні соляні куполи нашої країни і для облаштування тут соляних шахт і створення на їх основі курортів з лікування захворювань органів дихання і, перш за все, бронхіальної астми.