Українська «Бруківка Гігантів»<br /> Одним із світових див по праву вважається знаменита «Бруківка Гігантів», яка знаходиться в Ірландії. Тут це феноменальне явище природи сповите чисельними кельтськими легендами, які сягають сивої давнини. Про «Бру

Українська «Бруківка Гігантів»
Одним із світових див по праву вважається знаменита «Бруківка Гігантів», яка знаходиться в Ірландії. Тут це феноменальне явище природи сповите чисельними кельтськими легендами, які сягають сивої давнини. Про «Бруківку Гігантів» знають у світі, а хто знає про те, хоча б в Україні, що і в нас є щось подібне. В Рівненській області, поблизу села Базальтове на правому березі річки Горині, у кар’єрі Іванова Долина знаходиться базальтовий заказник. Тут здіймаються догори дивовижні призматичні чорні стовпи висотою 30 метрів. Базальтові стовпи Іванової Долини – одне з геологічних див нашої держави. В породах кар’єру можна зустріти мінерали, що утворилися 700 млн. років тому. Тут можна знайти малахіт, лазурит, кварц, халцедон та ін. Базальти Іванової Долини входять до смуг базальтів, що спрямовані з південного сходу на північний захід.
Іванова Долина складена чорними базальтами, які є свідками дії найдавніших на Землі вулканів. Базальт дуже дивна гірська порода. Розплавлена і рідка, вона іноді рухається, точніше тече, схилами вулканів зі швидкістю 50 кілометрів на годину. При охолодженні вона не просто перетворюється на дуже твердий чорний камінь, але й при цьому ще й розтріскується з утворенням правильних, шестигранних призм. Здається, що це справа людських рук.
Ще 200 років тому навколо походження цих дивних кам’яних стовпів абсолютно правильної форми, ніби виточених різцем каменяра, точилися гострі суперечки. Висувалися різні гіпотези їх утворення. Пізніше всім стало зрозумілим вулканічне походження чорних базальтів.

24. Коли прокинеться Карадаг?
В Україні немало куточків, з давніх-давен оповитих легендами і міфами. До ще одного такого куточка, належить пам’ятка природи гірський масив Карадаг. Площа цієї пам’ятки становить 2855 гектарів, з них 809 гектарів знаходиться в акваторії Чорного моря. В уяві більшості людей Карадаг (з кримсько-татарської - Чорна Гора) вимальовується як одна гора в Криму. Насправді це не так. Карадаг – гірський масив, який складається не тільки з окремих гір, але й декількох хребтів. З геологічної точки зору це вулкан юрського періоду. З точки зору його туристичного використання Карадаг є надзвичайно гарним природним утворенням, яке має велику притягальну силу для людей. Він цікавий і як природний музей під відкритим небом.
Туристів цікавить і можливість знайти просто під ногами напівдорогоцінне каміння – агат, опал, аметист, сердолік, гірський кришталь тощо. Свідченням колись активної вулканічної діяльності на Карадазі є лавові поля, а також законсервовані вулканічні бомби. Вивітрення лави спричинило фантастичні кам’яні диво-форми. Найцікавіші і найхимерніші витвори природи можна побачити на масиві Карагач. Зубчасті форми мають дивовижний вигляд, яким людська фантазія дала відповідні назви - Шапка Мономаха, Воїн, Король і Королева, Трон та ін.
До головних вершин вулканічного масиву Карадаг належить Свята гора. Вона складена зі світліших порід. А ось у напрямку від цієї гори до моря спостерігається нове буяння химерних вулканічних форм рельєфу. Особливо дивовижним є кам’яний обеліск з промовистою назвою Сфінкс. Але й це ще не все. Між ущелиною Гяурбах і ущелиною Чортів Камінь розташовується місцевість з похмурою назвою Мертве місто. Тут панують дивовижні форми вивітрювання давніх вулканічних порід.
Карадаг – вулкан згаслий. Про його колишню активну діяльність не збереглося письмових чи усних повідомлень. Однак ми знаємо безліч прикладів того, коли раптово прокидалися згаслі вулкани. Головним залишається в цьому процесі те, що нікуди не зникла причина, яка у свій час призвела до його виникнення. Дуже сильний, катастрофічний землетрус в Ялті 1927 року вказує на те, що молоді Кримські гори ще не закінчили період свого формування.
То чи можна чекати наступного виверження Карадагу і якщо можна, то коли? Деякі геологи стверджують, що сейсмічна активність в Середземноморсько-Чорноморському басейні знову буде наростати. Рух великих мега-блоків Землі не припиняється ні на секунду. Довга відсутність землетрусів і виверження вулканів у вулканічних поясах нічого доброго не віщує. Або напруга в земних надрах буде розряджатися через серію незначних землетрусів і вивержень, або ж варто чекати дуже сильних, катастрофічних землетрусів і вивержень. В цьому сенсі Карадаг є одним з найвірогідніших кандидатів на вибух. Вже майже сто років в Криму не було сильних землетрусів. Це говорить про те, що в земних надрах поступово накопичується значна руйнівна енергія. Вона врешті-решт неодмінно проявиться в черговому сильному землетрусі. А ось чи запустить він механізм «оживання» Карадагу? На це запитання нині не знає відповіді ніхто.